Očista jater a žlučníku

Játra jsou orgánem látkové výměny, které produkují žluč do žlučníku a dále žlučovody do dvanáctníku. Zbavují nás jedů a škodlivin, vyrábějí enzymy, hormony a ketolátky, podílejí se na tvorbě krve, tvoří močovinu, skladují sacharidy a mají mnoho dalších funkcí. Také ovlivňují kvalitu zraku - při pravidelné očistě se obnoví čistota vidění. Pokud jsou v pořádku, zvyšují sílu obranného systému a zabraňují spuštění těch nejhorších nemocí. Proto očistu jater je nutné provádět pravidelně a s tím, že si nejprve vyčistíme střevo od kalových kamenů, aby produkty čištění jater mohly rychle odejít z těla. Během čištění dodržovat dietní stravu a prostředky k čištění. tj. olivový olej /Virgin oil/ a citrónová šťáva musejí být čerstvé. Je nutné dodržovat nejvhodnější dobu očisty - od 19 do 20 hodin. Očista jater a žlučníku, stejně jako ostatní procedury, jsou přirozenými procesy s použitím čistých přírodních látek a není třeba se ničeho obávat

1 - kůra, kterou opakujeme každých čtvrt roku je zapotřebí 2 dcl.olivového oleje a 2 dcl.čerstvé citrónové šťávy. Po tři dny aplikujeme klystýr a pijeme jablečnou šťávu v neomezeném množství. Poté v19 hod.začneme s očistou - zalehneme na oblast jater a přiložíme teplý obklad. Každých 15 min.pijeme 3 lžíce olivového oleje a hned 3 lžíce citrónové šťávy za stálého přikládání teplého obkladu na oblast jater. Vyloučení škodlivin proběhne během 24 hod.ve třech fázích. Změklé a narušené kameny spolu s kaly odcházejí z těla

2 - Pokud se nám zdá první recept drastický, můžeme použít lehčího způsobu, ale delšího trvání. Tato metoda trvá asi půl roku, kdy budeme každé ráno na lačno užívat 1,5 lžíce olivového oleje,1 lžíci medu a 1 lžíci čerstvé citronové šťávy.

3 - Potřebujeme 40 g sušených květů měsíčku lékařského nebo stejné množství celé sušené rostliny. Připravíme nálev z 1 L vroucí vody. Dávku vypijeme během dne na 3x. Nálev pijeme po dobu 2-3 týdnů vždy asi 20 min.před jídlem.

4 - Směs ze 100 g citronové šťávy a 100 g olivového oleje vychladíme na 10*C. Bez večeře sedíme v posteli a za stálého míchání popíjíme po malých doušcích, zalehneme a pokud možno již nevstáváme. Ráno aplikujeme klystýr a po další dva dny totéž s klystýrem i večer. Pijí se při tom ovocné šťávy nebo voda slazená medem. Jíst můžeme třetí den ovoce a zeleninu. Proceduru opakujeme po pěti letech nebo podle potřeby.

5 - K odstranění kamenů a prevenci zánětů jater se v ruském léčitelství doporučuje také odvar z květů šafránu, pelyňku,vlaštovičníku a z rýže, vše ve stejné poměru.

6 - Pro dobrou funkci žlučníku použít směs - kořen pampelišky, kořen jalovce, kůra krušiny, a list máty peprné. 1 lžíce směsi na sklenku vroucí vody 1 hod. louhovat. Pije se jedna až dvě sklenice před jídlem.

Stimulace jater je důležitou součástí detoxikace těla, a pokud jde o meduňku, je spojena se snížením množení rakovinných buněk v souvislosti s játry.

Potraviny, které jsou pro játra podporou

Naštěstí jsou játra nanejvýš vytrvalá a při malých škodách se dokážou zase samy zregenerovat. Ale aby k tomu došlo, měli byste jim čas od času dopřát něco dobrého a dovolit jim na chvíli si odpočinout. Následujících šest potravin vám s tím může pomoci.

Hořká zelenina

Čekanka, artyčoky, růžičková kapusta a šalvěj podporují výrobu žluči. Díky ní je tuk obsažený v potravinách pro tělo lépe stravitelný. Kromě toho snižují vysoké hodnoty tuku v krvi.

Červená řepa

Kulatá zelenina je bohatá na antioxidanty a obsahuje mnoho sekundárních rostlinných látek, jako je pektin, který pomáhá játrům odbourat jedovaté látky. Červená řepa boduje kromě toho také látkami, které brzdí zánětlivé procesy, a podporují tak detoxikaci.

Brokolice

Malé zelené stromečky mají vysoký podíl antioxidantů a vlákniny. K tomu navíc oplývají ještě nezanedbatelným množstvím vitaminu C a E. Kromě toho obsahují velké množství chlorofylu, který dokáže vyplavit z těla jedovaté látky z prostředí a odlehčuje tak játrům. Brokolice aktivuje funkci jater, podporuje čištění střev a podporuje látkovou výměnu.

Batáty

Spolu s mrkví a dýní jsou batáty bohaté na kartinoidy. Ty podporují játra a chytají volné radikály. Kromě toho chrání kůži pře UV zářením a rakovinou.

Listová zelenina

Špenát, pak choi, mangold nebo kapusta mají velmi kvalitní obsah účinných látek (vitamin C a E, kyselina listová, selen a betakaroten), chrání před infekcemi a odvádí jedy z těla.

Kurkuma

Prášek z oranžově zbarveného kořene je nejoblíbenějším kořením jater. Stimuluje produkci žaludečních šťáv a žluči a podporuje játra při trávení tuků. Kromě toho je kurkuma jejich velmi účinný spalovač a podporuje jejich rozpouštění tím, že zvyšuje buněčnou látkovou výměnu a trávicí procesy.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky